Контролна дейност
Дирекцията за национален строителен контрол /ДНСК/ упражнява контрол по спазването на разпоредбите на Закона за устройство на територията /ЗУТ/ и на нормативните актове по прилагането му при проектирането и строителството, в това число влагането на качествени строителни материали и изделия с оглед осигуряването на сигурността, безопасността, достъпността и другите нормативни изисквания към строежите. Взема мерки за предотвратяване извършването на незаконно строителство и за премахване на последиците от него. ДНСК упражнява контрол върху законосъобразността на ползването на строежите.
Контрол върху издадените разрешения за строеж и заповедите за допълване
Контрол върху издадените разрешения за строеж и заповедите за допълването им по чл. 154, ал. 5 от Закона за устройство на територията (ЗУТ)
Съгласно разпоредбите на чл. 156 от ЗУТ, органите на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) извършват служебна проверка за законосъобразност на издадените разрешения за строеж и заповедите за допълването им по чл. 154, ал. 5 от ЗУТ заедно с одобрените инвестиционни проекти, както и разрешенията за строеж в случаите по чл. 147, ал. 1 от ЗУТ.
Органите на ДНСК проверяват служебно съответствието на издадените разрешения за строеж и одобрените инвестиционни проекти, когато такива се изискват, с предвижданията на действащия подробен устройствен план. Едновременно със служебната проверка се извършва и проверка на оценката за съответствие на инвестиционния проект с изискванията на чл. 142, ал. 5, т. 1, 2, 3, 4, 7, 8 и 9 от ЗУТ, отразена в комплексния доклад, съставен от консултанта.
Обстоятелствата по извършените проверки се установяват с констативен протокол, съставен от органите на ДНСК. При констатиране на нарушения при проверката, както и на други нарушения, водещи до незаконосъобразност на издадените строителни книжа, отразени в констативния протокол, началникът на ДНСК или оправомощено от него длъжностно лице отменя с мотивирана заповед разрешението за строеж или заповедта за допълване по чл. 154, ал. 5 от ЗУТ, заедно с одобрените инвестиционни проекти, с изключение на издадените и одобрени от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Заповедта подлежи на обжалване по реда на чл. 215 от ЗУТ.
Издадените от министъра на регионалното развитие и благоустройството, както и по реда на чл. 150 от ЗУТ като част от комплексен проект за инвестиционна инициатива, разрешения за строеж заедно с одобрените инвестиционни проекти не подлежат на служебна проверка от органите на ДНСК.
Влезлите в сила разрешения за строеж не подлежат на отмяна.
Заверка на заповедна книга от ДНСК
Дирекцията за национален строителен контрол заверява Заповедна книга само в случаите, в които разрешението за строеж е издадено от областния управител или от министъра на регионалното развитие и благоустройството.
За строежи за които, разрешението за строеж е издадено от областния управител или от министъра на регионалното развитие и благоустройството, лицето, упражняващо строителен надзор, в тридневен срок от съставянето на протокола за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво, следва да представи заповедната книга на строежа за заверка в ДНСК.
Заповедна книга на строежа се съставя, попълва, прошнурова и се номерират страниците, в съответствие с Приложение № 4 към чл. 7, ал. 3, т. 4 (Образец 4) Наредба № 3 от 31 юли 2003г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството.
Лицето, упражняващо строителен надзор уведомява специализираните контролни органи за заверената заповедна книга в 7-дневен срок от заверката.
Заповедната книга на строежа съдържа:
а) данни за местоположението и наименованието на строежа съгласно издаденото разрешение за строеж;
б) данни за възложителя, за строителния надзор, за строителя, за техническия ръководител, за проектантите по всички части на проекта и за физическото лице, упражняващо технически контрол по част „Конструктивна“, с трите имена, ЕГН, адреси и телефони, номер на диплом (регистрационен номер), дата на издаване, учебно заведение, специалност на физическите лица, данни за юридическите лица и за лицата, които ги представляват за конкретния строеж, в т. ч. съдебна регистрация, данъчен номер и БУЛСТАТ;
в) всички предписания и заповеди, свързани с изпълнението на строежа, издадени от оправомощените за това лица и специализираните контролни органи, както и несъществените изменения от одобрените проекти, предписани със заповед на проектанта.
При представянето на заповедната книга за заверка в ДНСК, към нея следва да бъдат приложени следните документи:
- документ за собственост;
- разрешение за строеж;
- договор с лице, упражняващо строителен надзор;
- договор със строител;
- договор/и за упражняване на авторски надзор;
- протокол за откриване на строителна площадка и за определяне на строителна линия и ниво на строежа, в т.ч. данни за одобрени план за управление на строителните отпадъци (ПУСО) в случаите, когато се изисква по Закона за управление на отпадъците и план за безопасност и здраве (ПБЗ);
Заповедната книга се заверява и регистрира от ДНСК в 3-дневен срок.
Контрол върху строителството
На административен контрол подлежи извършваното строителство от първа, втора и трета категория, както и строежите с нарушения по чл. 224 от ЗУТ и незаконните строежи по чл. 225 от ЗУТ.
Строеж или част от строеж е с нарушения, когато се извършва:
- без влязло в сила разрешение за строеж;
- при съществени отклонения по смисъла на чл. 154, ал. 2, т. 5 – 8 от ЗУТ;
- със строителни продукти, несъответстващи на изискванията на чл. 169а, ал. 1 от ЗУТ, или в нарушение на правилата за изпълнение на строителните и монтажните работи и на основните изисквания към строежите по чл. 169, ал. 1 и 3 от ЗУТ;
- без осигурен от възложителя строителен надзор в случаите, когато такъв е задължителен;
- без да е съставен протокол за строителна линия и ниво и/или без да е заверена заповедната книга;
- без съгласуване с Министерството на културата при условията и по реда на Закона за културното наследство – за недвижими културни ценности и за строежи в техните граници и охранителните им зони, когато това се изисква по реда на този закон;
- без да са изпълнени специалните изисквания и/или да са налице актовете по смисъла на чл. 142, ал. 5, т. 7 и 8 от ЗУТ;
- без осигурен от възложителя авторски надзор, в случаите когато такъв е задължителен.
При констатиране на строеж от първа, втора и трета категория с нарушения, началникът на ДНСК или упълномощено от него длъжностно лице издава заповед за спиране изпълнението на строителни и монтажни работи и дава задължителни указания за отстраняване причините, довели до спирането и определя срокове за изпълнението им. При необходимост разпорежда освобождаване на строежа и строителната площадка от хора и механизация, както и прекъсване захранването с електрическа и топлинна енергия, вода и газ.
Строеж или част от него е незаконен, когато се извършва:
- в несъответствие с предвижданията на действащия подробен устройствен план;
- без одобрени инвестиционни проекти и/или без разрешение за строеж;
- при съществени отклонения от одобрения инвестиционен проект по чл. 154, ал. 2, т. 1, 2, 3 и 4 от ЗУТ;
- със строителни продукти, несъответстващи на изискванията по чл. 169а, ал. 1 от ЗУТ, или в нарушение на правилата за изпълнение на строителните и монтажните работи, ако това се отразява на конструктивната сигурност и безопасното ползване на строежа и е невъзможно привеждането на строежа в съответствие с изискванията на този закон;
- при наличие на влязъл в сила отказ за издаване на акт по чл. 142, ал. 5, т. 8 от ЗУТ;
- в нарушение на изискванията за строителство в територии с особена териториалноустройствена защита или с режим на превантивна устройствена защита по чл. 10, ал. 2 и 3 от ЗУТ.
При констатиране на такъв строеж от първа, втора и трета категория, органите на ДНСК издават заповед за премахване, която подлежи на изпълнение след влизането й в сила.
Органите на ДНСК обследват аварии на:
- незавършени строежи, възникнали по време на строителството;
- строежи, завършени след 31 март 2001г. и невъведени в експлоатация по законоустановения ред;
- съществуващи строежи, настъпили в резултат на ново строителство.
Авария в строителството съгласно действащите в Република България технически нормативни актове е всяко непредвидено разрушаване на строеж, на отделна негова част или инсталация, както и появата на значителни повреди и деформации в него, водещи до опасност за живота и здравето на хората, до нанасяне на увреждания на околната среда и на близкостоящи строежи и части от тях. Време на строителството е периодът от откриване на строителната площадка и определяне на строителна линия и ниво (датата на заверка на заповедната книга, когато не се изисква откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво) до издаване на разрешение за ползване (удостоверение за въвеждане в експлоатация).
При авария в строителството органите на ДНСК, съвместно с органите на общината (района) по местонахождение на строежа, незабавно извършват проверка на място и съставят констативен акт и началникът на ДНСК или упълномощеното от него длъжностно лице незабавно издава заповед за незабавно спиране изпълнението на всички видове строителни и монтажни работи и заповед за назначаване на техническа експертна комисия за установяване причините за аварията.
Контрол върху ползването на строежите
Строежите от първа, втора и трета категория се въвеждат в експлоатация въз основа на разрешение за ползване, издадено от органите на ДНСК, при условия и по ред, определени в Наредба № 2 от 31.07.2003г. за въвеждане в експлоатация на строежите в Република България и минимални гаранционни срокове за изпълнени строителни и монтажни работи, съоръжения и строителни обекти.
Строежите от четвърта и пета категория се въвеждат в експлоатация въз основа на удостоверение за въвеждане в експлоатация от органа, издал разрешението за строеж, при условия и по ред, определени в Наредба № 2 от 31.07.2003г. Удостоверението се издава в 7-дневен срок от постъпване на заявлението след проверка на комплектуваността на документите и регистриране въвеждането на строежа в експлоатация, като по преценка на органа може да се извърши и проверка на място.
Строежите от шеста категория не подлежат на въвеждане в експлоатация.
Не се разрешава да се ползват строежи или части от тях, преди да са въведени в експлоатация.
Не се разрешава строежи или части от тях да се ползват не по предназначението им или в нарушение на условията за въвеждане в експлоатация.
При установяване на такива нарушения на строежи от първа до трета категория началникът на ДНСК или упълномощено от него длъжностно лице въз основа на съставен констативен акт забранява с мотивирана заповед ползването на строежите и разпорежда тяхното освобождаване, прекъсване на захранването им с електрическа и топлинна енергия, с вода, газ, телефон и други. Разпореждането е задължително за доставчиците и се изпълнява незабавно.
След отстраняване на причините, които са предизвикали забраната, и след заплащане на дължимите глоби и такси въвеждането на строежите в експлоатация се разрешава или удостоверява от компетентния орган.